تبلیغات
چهارده خورشید

چهارده خورشید
قالب وبلاگ
نویسندگان

یكى از كارهائى كه هارون كرد این بود كه خودش بلند شد رفت مكه كه طبرى مورخ معروف احتمال میدهد - درست الان یادم نیست، چون نتوانستم حالاها مراجعه كنم به این منابع، از دور در ذهنم هست - یا به طور یقین میگوید هارون‌الرشید حركت كرد به عزم سفر حج، در خفا مقصودش این بود كه برود مدینه، از نزدیك موسى‌بن جعفر(ع) را ببیند چه جور موجودى است. ببیند این شخصیتى كه این همه درباره‌ او حرف هست، این همه دوستان دارد، حتى در بغداد كسانى از دوستان او هستند، این چه جور شخصیتى است؛ آیا باید از او ترسید یا نه؟ 
كه آمد و چند ملاقات با موسى‌بن جعفر(ع) دارد كه از آن ملاقاتهاى فوق‌العاده مهم و حساس است. یكى در مسجد الحرام است كه ظاهراً به صورت ناشناس موسى‌بن جعفر
(ع)  با هارون برخورد میكند و یك مذاكرات تندى بین آنها رد و بدل میشود و موسى‌بن جعفر(ع)  ابهت خلیفه را در مقابل حاضران میشكند؛ او آنجا موسى‌بن جعفر(ع) را نمیشناسد.
 بعد كه مى‌آید مدینه، چند ملاقات با موسى‌بن جعفر
(ع)  دارد كه اینها ملاقاتهاى مهمى است. البته اگر من بخواهم اینها را شرح بدهم و حتى همین ملاقاتها را بیان كنم كه چه گذشته، وقت را زیادى خواهد گرفت. من همین قدر اشاره میكنم براى اینكه كسانى كه اهل مطالعه‌اند، اهل تحقیقند و علاقه‌مند به این مسائل هستند - مظانش اینها است - بروند دنبالش پیدا كنند. از جمله اینكه حالا در این ملاقاتها هارون‌الرشید تمام آن كارهائى را كه باید براى قبضه كردن یك انسان مخالف و یك مبارز حقیقى انجام داد، همه را انجام میدهد: تهدید، تطمیع، فریبكارى؛ همه‌ اینها را انجام میدهد. 
یكى از حرفهائى كه آنجا با موسى‌بن جعفر
(ع)  میزند، این است كه میگوید شما بنى‌هاشم از فدك محروم شدید، آل‌على. فدك را از شماها گرفتند، حالا من میخواهم فدك را به شما برگردانم. بگو فدك كجاست، حدود فدك چیه، تا من فدك را به شما برگردانم. خب معلوم است كه این یك فریبى است كه میخواهد فدك را برگرداند، به عنوان كسى كه حق از دست رفته آل محمد را میخواهد به آنها برگرداند، چهره‌اى براى خودش درست كند. حضرت میگوید بسیار خب، حالا میخواهى فدك را به بدهى، من حدود فدك را براى تو معین میكنم. بنا میكنند حدود فدك را معین كردن؛ آن حدودى كه امام موسى‌بن جعفر(ع) براى فدك معین میكنند، تمام كشور اسلامى آن روز را در بر میگیرد؛ فدك یعنى این.
 یعنى اینكه تو خیال كنى كه ما دعوامان در آن روز بر سر یك باغستان بود، چند تا درخت خرما بود، این ساده‌لوحانه است. مسئله‌ ما آن روز هم مسئله‌ چند تا نخلستان و باغستان فدك نبود، مسئله‌ خلافت پیغمبر بود؛ مسئله‌ حكومت اسلامى بود. منتها آن روز آن چیزى كه فكر میشد ما را از این حق بكلى محروم خواهد كرد، گرفتن فدك بود. لذا ما در مقابل این مسئله پافشارى میكردیم. امروز آن چیزى كه در مقابل ما تو غصب كردى، باغستان فدك نیست كه ارزشى ندارد. آنچه كه تو غصب كردى، جامعه‌ اسلامى است، كشور اسلامى است. حدود چهارگانه‌اى را ذكر میكند موسى‌بن جعفر (علیه الصّلاة و السّلام)، میگوید این فدك است. یا الله، حالا اگر میخواهى بدهى، این را بده. یعنى صریحاً مسئله‌ داعیه حاكمیت و خلافت را آنجا امام موسى‌بن جعفر
(ع) مطرح میكند.طبقه بندی: امام موسی الکاظم(ع)، 
[ جمعه 31 خرداد 1392 ] [ 02:39 ] [ مشکان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خداوند اراده فرموده است که هرگونه رجس و پلیدی را از شما اهل بیت برطرف کند و شما را پاک و مطهر گرداند(احزاب /۳۳)

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب