تبلیغات
چهارده خورشید

چهارده خورشید
قالب وبلاگ
نویسندگان

4. نگرانى زینب کبرى در شب عاشورا:

برخى منابع متأخر، پس از ستایش بسیار از هلال بن نافع، گزارشى مفصل از شب عاشورا، از جمله نگرانى زینب کبرى را از او نقل کرده‏اند که این گزارش از سوى پژوهشگران نقد و رد شده است. بخشى از اصل گزارش به شرح زیر است: 
هلال بن نافع مى‏گوید: در شب عاشورا امام حسین را دیدم که به تنهایى از خیمه‏ها بیرون رفت. من شمشیرم را برداشته و به دنبال امام به راه افتادم. دیدم که آن حضرت گودال‏ها و تپه‏هاى مشرف به خیمه‏ها را بررسى مى‏کند. چیزى نگذشت که متوجه حضور من شد و فرمود: کیستى؟ عرض کردم قربانت گردم هلال بن نافع هستم. در این دل شب ترسیدم که از دشمن به شما آسیبى برسد، پس پشت سر شما آمدم. 
امام فرمود: از خیمه‏ها بیرون آمدم تا تپه‏ها و گودال‏هاى این اطراف را بازرسى کنم، تا مبادا دشمن کمین کرده باشد. سپس به من فرمودند: هلال نمى‏خواهى از میان این دو کوه بگذرى و خود را نجات دهى؟هلال مى‏گوید: من به دست و پاى امام افتادم و گفتم: 
مادرم به عزایم بنشیند، من این شمشیر و این اسب را هر کدام به هزار درهم خریده‏ام و از تو جدا نمى‏شوم تا در راه تو بمیرم. 
هلال مى‏گوید: امام به خیمه خواهرش زینب بازگشت. از گفت‏وگوى زینب با امام فهمیدم که زینب نگران است. زینب از امام پرسید: آیا اصحاب و یاران خود را امتحان کرده‏اى؟ نکند فردا که روز رویارویى با دشمن است، تو را تنها گذاشته یا به دشمن تسلیم کنند. امام پس از گریه فرمودند: آنها را آزمایش کرده‏ام و آنها یارانى ثابت قدم‏اند... 
وقتى هلال این سخنان را شنید با گریه نزد حبیب بن مظاهر رفت و آن چه دیده بود، به او گزارش داد. سپس پیشنهاد کرد که اصحاب را جمع کرده و دختر على را از نگرانى بیرون بیاورند. 
پس از آن نقل مى‏کند: من از طرفى و حبیب از طرفى رفت تا همه جمع شدند، حبیب به بنى هاشم گفت: شما بر گردید آن گاه در میان اصحاب سخنرانى کرد و گفت: هلال به من چنین و چنان خبر داده است. شما چه مى‏کنید. همه با هم به پشت خیمه زینب و اهل بیت آمدند و اظهار وفادارى کردند. سپس هلال، عکس العمل امام حسین را با این اصحاب آورده است. 

نقد و بررسى

این گزارش از چند جهت مخدوش است:
1. در میان یاران امام حسین(ع) فردى به نام هلال وجود ندارد. او نه تنها از یاران امام نبود، بلکه از دشمنان آن بزرگوار و از سربازان عمر سعد بوده است. 
2. به نظر مى‏رسد که نویسندگان متأخر او را با نافع بن هلال که از یاران آن حضرت بوده، اشتباه کرده‏اند. علامه مجلسى در بحار الانوار همین اشتباه را مرتکب شده است. 
با این‏که مجلسى(ره)، چند صفحه پیش‏تر از آن، از نافع بن هلال بجلى به عنوان یکى از یاران امام حسین یاد کرده است. برخى با توجه به سخنان علامه در هر دو جاى بحار الانوار پنداشته‏اند که هر کدام از هلال و نافع شهیدى از شهداى کربلایند و در نتیجه شهیدى به نام هلال بن نافع بجلى به شهداى عاشورا اضافه شده است. در حالى که اشاره کردیم، او نه تنها در میان شهداى کربلا نیست که در جبهه دشمنان امام بوده و گزارش‏هایى نیز از او نقل شده است. 
4. برخى نویسندگان این گزارش را به شیخ مفید نسبت داده‏اند و حال آن که در آثار شیخ مفید، از جمله در ارشاد، از این خبر جعلى اثرى دیده نمى‏شود. شیخ مفید در ارشاد از نافع بن هلال بجلى به عنوان یکى از شهداى کربلا یاد کرده و او را ستوده است. 
5. افزون بر همه این‏ها، اگر در متن این گزارش اندکى دقت و تأمل کنیم، درمى‏یابیم که سخنانى که از امام و زینب کبرى نقل شده، با شأن آن دو بزرگوار سازگارى ندارد. 


منبع : وعده صادقطبقه بندی: دیگر، 
[ سه شنبه 17 بهمن 1391 ] [ 02:23 ] [ مشکان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خداوند اراده فرموده است که هرگونه رجس و پلیدی را از شما اهل بیت برطرف کند و شما را پاک و مطهر گرداند(احزاب /۳۳)

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب