تبلیغات
چهارده خورشید

چهارده خورشید
قالب وبلاگ
نویسندگان

فاطمه زهرا(س) بعد از رحلت رسول خدا(ص) به شدت محزون و غمگین بودند. جبرئیل جهت تسلای خاطر حضرت(س)، خدمتشان می رسیدند و مطالبی را در مورد جایگاه پدرش در بهشت و آینده دنیا و فرزندان گرامیش، ارائه می کردند و حضرت علی(ع) این مطالب را می نوشت که در لسان ائمه اطهار(علیهم السلام) به صحیفه حضرت فاطمه(س) شهرت یافت.
این مصحف کاملا از چشم افراد مخفی نبود. تعداد اندکی از اصحاب ائمه توفیق مشاهده مصحف حضرت فاطمه(س) را داشتند. در حال حاضر این مصحف نورانی در اختیار امام زمان(عج) است و کس دیگری به آن دسترسی ندارد. از سیره ائمه(علیهم السلام) استفاده می شود که امام زمان(عج) هم به بعضی از یاران خاصش، مصحف مادرش حضرت فاطمه(س) را نشان می دهد. ولی در اختیار عموم بگذارد یا نه، از روایات مطلبی در این مورد نیامده است.
رفت و آمد جبرئیل به خانه حضرت زهرا(س) و ارائه این مطالب، در مدت زندگی آن حضرت بعد از رحلت پدر بزرگوارش، بوده است.
حضرت امام صادق(ع) دراین باره می فرمایند:
« فاطمه(س) بعد از پدرش تنها هفتاد و پنج روز در این جهان زندگی کرد و در طول آن مدت غم ها و غصه های زیادی را تحمل نمود. جبرئیل در آن ایام مرتب به حضور فاطمه(س) نازل می شد و او را در عزای پدر تسلیت می گفت و از مقام و جایگاهش در آن سوی جهان باخبر می ساخت و همچنین از اوضاع آینده دنیا و سرنوشت فرزندانش آگاه می نمود و علی(ع) آن ها را می نوشت و همه این ها مصحف فاطمه(س) را تشکیل می داد»
و در یک حدیث دیگری امام صادق(ع) می فرمایند:«در مصحف فاطمه چیزی از آیات قرآن نیست. بلکه آن مصحفی است که بعد از فوت پدرش به او داده شده است»
و بالاخره در حدیث سومی از امام جعفر صادق(ع) می خوانیم:
«حماد بن عیسی می گوید: از امام صادق(ع) شنیدم که فرمود: زنادقه در سال صد و بیست و هشت ظهور کنند. من این مطلب را در مصحف فاطمه(س) دیدم. عرض کردم: مصحف فاطمه(س) چیست؟ فرمود: چون خدای تعالی پیغمبرش(ص) را قبض روح فرمود،؛ فاطمه(س) را از وفات آن حضرت اندوهی گرفت که جز خدای عزوجل مقدارش را نداند. بدان جهت خدا فرشته ای برایش فرستاد که او را دلداری دهد و با او سخن گوید. فاطمه(س) از این داستان به امیرالمؤمنین(ع) شکایت کرد(یعنی گزارش داد و یا شکایتش از نظر ننوشتن سخنان فرشته بود). علی(ع) فرمود: چون آمدن فرشته را احساس کردی و صدایش را شنیدی؛ به من بگو. پس فاطمه(س) به امیرالمؤمنین(ع) خبر داد و آن حضرت هر چه می شنید می نوشت. تا آن که از آن سخنان مصحفی ساخت. اما در آن مصحف چیزی از حلال و حرام نیست؛ بلکه در آن علم به پیش آمدهای آینده است»
در مجموع، از مطالب مذکور استفاده می کنیم که مصحف فاطمه از جانب خدا توسط پیک وحی(جناب جبرئیل) به فاطمه(س) القاء شده و اوضاع آینده جهان و اخبار غیبی در مورد سرنوشت فرزندان حضرت فاطمه(س) و جنایات خلفا و پادشاهان ستمگر و سایر مسائل غیر فقهی در آن به ثبت رسیده و آن کتاب جزو ودایع امامت است که هم اکنون در محضر امام زمان(عج) می باشد.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی حوزهطبقه بندی: حضرت فاطمه(س)، 
[ سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 ] [ 01:28 ] [ مشکان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خداوند اراده فرموده است که هرگونه رجس و پلیدی را از شما اهل بیت برطرف کند و شما را پاک و مطهر گرداند(احزاب /۳۳)

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب