تبلیغات
چهارده خورشید

چهارده خورشید
قالب وبلاگ
نویسندگان
مادر امام جواد(ع) کیست؟

پدر بزرگوارش حضرت رضا(ع) و مادر ارجمندش بانوی مصری تباری به نام «سبیکه» است که از خاندان «ماریه قبطیه»، همسر پیامبر اسلام(ص) به شمار می‏رود؛ بانویی که از نظر فضائل اخلاقی، در درجه والایی از انسانیت قرار داشت و برترین زنان زمان خود بود؛ به طوری که امام رضا(ع) از او به عنوان بانویی منزه و پاکدامن و با فضیلت یاد می‏کرد. «ریحانه» و «خیزران» از دیگر نامهای مادر امام جواد(ع) است.
حضرت در مجموع دوران امامت خود با دو خلیفه عباسی، یعنی مأمون (193 ـ 218) و معتصم (218 ـ 227) معاصر بوده است.

مراسم ولادت به روایت خواهر امام رضا(ع)

حضرت رضا(ع) پیشاپیش خبر ولادت فرزندش جواد را به اطرافیان داده بود، از جمله: شبی خواهرش حکیمه خاتون را احضار نمود و فرمود: «ای حکیمه! امشب فرزند با برکت خیزران متولد می‏شود که تو باید در نزد او حاضر باشی.» آن‏گاه فرمود: « هرگاه او (خیزران) زایمان نمود، هفت روز همراه او باش.»
حکیمه خاتون می‏گوید: پاسی از شب گذشت تا اینکه نوزاد امام رضا(ع) در حالی که پرده نازک نورانی بر او پوشیده بود، به دنیا آمد و نوری از او ساطع بود که تمام خانه را روشن کرد؛ به گونه‏ای که از نور چراغ بی‏نیاز شدیم. آن نوزاد نورانی را در دامن خود گذاشتم و پرده را از خورشید جمالش کنار زدم.

کودکی که زمان تولدش شهادتین گفت

حکیمه اضافه می‏کند: در همان لحظه‏ای که امام جواد به دنیا آمد، فرمود: «اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاّ الله‏ وَاَنَّ مُحَمَّدا رَسُولُ الله‏.»
و در روز سوم ولادتش وقتی عطسه می کرد، می فرمود: «اَلْحَمْدُ لله‏ِ وَصَلّی الهش‏ عَلی مُحَمَّدٍ وَعَلَی الاَئِمّهِ الرّاشِدین.»
از این طفل عجایبی دیدم
حکیمه وقتی این جملات را از امام جواد(ع) شنید، با شتاب نزد امام رضا(ع) رفت و عرض کرد: از این طفل عجایبی دیدم.
حضرت فرمود: آن عجایب چیست؟ حکیمه جملات لحظه ولادت و هنگام عطسه حضرت را بیان نمود. حضرت رضا فرمود: « ای حکیمه! در آینده عجایب بیشتری از او خواهید دید.»

مولود با برکت

در خانواده امام هشتم، و محافل شیعیان، از حضرت جواد(ع) به عنوان مولودی با برکت یاد می‏شد و این شهرت نیز ریشه در کلام خود امام هشتم دارد که بارها این مسئله را یادآوری نموده‏اند:
1. ابویحیای صنعانی می‏گوید: روزی در محضر امام رضا(ع) بودم، فرزندش ابوجعفر را که خردسال بود آوردند: حضرت فرمود: « این مولودی است که با برکت‏تر از او برای شیعیان ما زاده نشده است.»
2. ابن اسباط و عباد بن اسماعیل می‏گویند: خدمت امام رضا(ع) بودیم که ابوجعفر امام جواد را آوردند، عرض کردیم: این همان مولود پر خیر و برکت است؟ حضرت فرمود: «بله! این همان مولودی است که در اسلام با برکت‏تر از او زاده نشده است.»

مشرق

[ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 ] [ 01:23 ] [ مشکان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خداوند اراده فرموده است که هرگونه رجس و پلیدی را از شما اهل بیت برطرف کند و شما را پاک و مطهر گرداند(احزاب /۳۳)

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب